location_on

м. Чернівці

вул. Прутська, 23-А
phone_in_talk

Call - Центр:

(0372) 584 980
У яких випадках доцільне встановлення у споживачів приладів диференційованого (погодинного) обліку електроенергії?

Прилади диференційованого (погодинного) обліку електричної енергії – це засоби обліку, що використовуються для визначення обсягу спожитої електричної енергії з реєстрацією показань приладу обліку диференційовано за відповідними періодами доби.

Такі сучасні електронні прилади обліку суміщають в одному приладі декілька, які за визначені години доби (зони доби) ведуть облік спожитої електроенергії окремо, впродовж доби. За допомогою вбудованих внутрішніх годинників лічильники перемикаються на різні тарифні зони відповідно до заданого розкладу. Інформація з приладу обліку знімається безпосередньо з рідкокристалічних індикаторів, на яких вона відображається послідовно і зчитується з оптичного порту або за цифровим інтерфейсом.

Основними перевагами цих приладів обліку є:

  • висока надійність та точність;
  • низька чутливість до змін температури навколишнього середовища;
  • можливість передачі інформації цифровими та імпульсними каналами;
  • облік за тарифними зонами.

Встановлення такого приладу обліку дозволяє споживачу відповідно до пункту 12 Правил користування електроенергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 р. N 1357 (зі змінами та доповненнями), перейти на розрахунки за спожиту електроенергію за тарифами, диференційованими за періодами доби. При цьому безпосереднє встановлення приладу обліку здійснюється енергопостачальником за рахунок споживача.

Пунктом 1.8 постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України від 10.03.1999 р. № 309 «Про тарифи на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам» встановлені розміри диференційованих тарифів та передбачено, що споживач може обрати розрахунки за спожиту електроенергію або за двозонними, або за тризонними тарифами, диференційованими за періодами часу.

Перевага розрахунків за тарифами, диференційованими за періодами часу, полягає в тому, що у години мінімального навантаження енергосистеми (з 23.00 до 7.00) встановлюються понижуючі коефіцієнти для тарифів, завдяки чому вартість спожитої у нічний період електроенергії значно зменшується.

Так, при розрахунках за двозонними тарифами споживач сплачує:

  • 0,5 тарифу в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23.00 до 7.00);
  • повний тариф в інші години доби.

При розрахунках за тризонними тарифами споживач сплачує:

  • 1,5 тарифу в години максимального навантаження енергосистеми (з 8.00 до 11.00 і з 20.00 до 22.00);
  • повний тариф в напівпіковий період (з 7.00 до 8.00, з 11.00 до 20.00 і з 22.00. до 23.00);
  • 0,4 тарифу в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23.00 до 7.00).

Тобто для споживачів, у яких максимальне енергоспоживання здійснюється у нічний період (з 23.00 до 7.00), для заощадження грошових коштів є доцільним встановлення приладу диференційованого (погодинного) обліку електричної енергії та перехід на розрахунки за тарифами, диференційованими за періодами часу.

Для здійснення розрахунків за спожиту електроенергію за тарифами, диференційованими за періодами часу, споживачу необхідно звернутися до РЕМ з відповідною письмовою заявою. Заява повинна містити визначення виду тарифу (двозонний чи тризонний) та визначення типу лічильника (узгодженого з РЕМ). РЕМ формує відповідні технічні вимоги та рекомендації щодо організації дифтарифного обліку, в разі необхідності. Персонал РЕМ в триденний термін, після оплати абонентом послуг РЕМ з позапланової заміни приладу обліку та вартості багатотарифного лічильника, здійснює безпосередню його установку та переводить споживача на розрахунки за зонними тарифами, із внесенням відповідних змін у договір про користування електричною енергією.