location_on

м. Чернівці

вул. Прутська, 23-А
phone_in_talk

Call - Центр:

(0372) 584 980
У чому полягають переваги та різниці в експлуатації електронних та електромеханічних (індукційних) приладів обліку електроенергії?

З метою визначення обсягу спожитої електроенергії на даний час застосовуються індукційні та електронні прилади обліку електричної енергії.

Індукційні та електронні прилади обліку відрізняються за способом та системою вимірювання кількості спожитої електроенергії.

Робота індукційного приладу обліку базується на взаємодії магнітних потоків, які формуються обмоткою напруги та вимірювальною обмоткою струму лічильника. Взаємодія магнітного потоку зі струмами, індукційованими другим потоком в рухомій частині приладу, викликають рух (обертання) диску лічильника і приводять в дію рахунковий механізм з цифрами. Чим більше струм навантаження, тим вище швидкість обертання диска лічильника.

Робота електронного приладу обліку базується на вимірювані струму навантаження та напруги, обчисленні та перетворенні за допомогою спеціальної електронної схеми кількості спожитої електроенергії у відповідну кількість електричних імпульсів. Ці імпульси змінюють показання електромеханічного рахункового механізму або відображаються на електронному табло лічильника (рідкокристалічному або світлодіодному), та вказують на кількість спожитої електроенергії.

В електронних приладах обліку вимірювальна система не має рухомих частин. Електромеханічний рахунковий механізм не потребує обслуговування протягом усього терміну служби, а прилади обліку з електронним табло взагалі не мають механічних компонентів.

Завдяки цьому електронні лічильники у порівнянні з індукційними мають кращі та стабільніші метрологічні й експлуатаційні характеристики, а саме:

  • підвищений клас точності;
  • підвищену чутливість та більш точний облік спожитої електроенергії (похибка приладу обліку, як відомо, може мати, як знак «-», так і знак «+», а так званий «самохід» для електронного приладу обліку – явище практично неможливе);
  • розширений температурний діапазон експлуатації (можуть працювати при мінусових температурах без спеціального підігріву);
  • збільшений гарантійний термін та термін експлуатації;
  • збільшений міжповірочний інтервал та менші експлуатаційні витрати (прилади обліку потребують періодичної заміни та повірки згідно з вимогами Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики);
  • сучасні електронні прилади обліку мають додаткові сервісні функції та розширені експлуатаційні властивості (підсвітку індикатора; врахування електроенергії за тарифами, диференційованими за періодами доби; вимірювання та індикацію споживаної потужності; індикацію правильного включення; періодичну самодіагностику тощо);
  • сучасні електронні прилади обліку більш надійно захищені від несанкціонованого втручання та зовнішнього впливу з метою розкрадання електроенергії.

Єдиним “недоліком” таких засобів обліку є їх дещо вища вартість у порівнянні з індукційними.

Потрібно зазначити, що деякі (одиничні екземпляри) типи індукційних приладів обліку також мають збільшений міжповірочний інтервал та захист від деяких видів розкрадання електроенергії (наприклад лічильники типу СО-5000). Але загалом, усе більше виробників переходять на випуск електронних лічильників, за якими – майбутнє.

Однак, разом з тим, на ринку періодично з`являються нові типи приладів обліку, виробники яких не завжди дотримуються міжнародних стандартів та відповідності сучасним потребам, а діючі в країні застарілі стандарти на прилади обліку дають можливість появи на ринку не завжди якісної продукції.

До експлуатації на рівних умовах допускаються і електронні, і індукційні прилади обліку відповідного класу точності, що занесені до Державного реєстру засобів вимірювальної техніки, допущених до застосування в Україні.

Єдиною додатковою умовою застосування того чи іншого лічильника є попереднє (до придбання) узгодження споживачем його типу з енергопостачальною організацією, щодо відповідності вимогам нормативних документів (Правилам улаштування електроустановок, Правилам користування електричною енергією, Правилам безпечної експлуатації електроустановок споживачів) та обраному споживачем виду тарифу на електроенергію.

З метою врегулювання взаємовідносин між побутовими споживачами та енергопостачальною організацією у частині встановлення та експлуатації розрахункових приладів обліку Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 р. N 1357 (зі змінами та доповненнями), передбачено, що встановлення приладів обліку для нових споживачів здійснюється енергопостачальником. При цьому споживач електроенергії здійснює оплату вартості приладу обліку та послуг з його первинного встановлення. У подальшому експлуатацію та обслуговування цього приладу обліку здійснює енергопостачальник за власний рахунок. Таким чином, у перспективі, усі розрахункові прилади обліку побутових споживачів мають бути переведені у власність постачальника, який здійснює їх технічне обслуговування.