58008, м. Чернівці, вул. Прутська 23-А
канцелярія: +38 (0372) 58-49-82
тел./факс: +38 (0372) 55-37-53

Новини
 
« назад до переліку

17.07.2018    
У Чернівцях гаражний кооператив отримав попередження за самовільну забудову під високовольтними лініями

Один із гаражних кооперативів міста Чернівці отримав від енергокомпанії Буковини суворе попередження та два місяці часу на усунення недоліків при будівництві гаражів в охоронній зоні ПЛ-110 кВ «Чернівці-330 – Арсенал-1,2». Ця спонтанна забудова обмежила доступ енергетиків до опор №220, 221, спецтехніка немає змоги дістатися до об’єктів, що унеможливлює обслуговування повітряних ліній.

Копії відповідних документів отримали також прокуратура міста, Держенергонагляд, обласне управління архітектурно-будівельної інспекції. Ситуація, що склалася, вимагає втручання й правоохоронців, оскільки існує реальна загроза життю та здоров’ю людей, які проводять у цій зоні будівельні та ремонтні роботи. У випадку обриву проводу може статися займання, можуть постраждати люди, буде пошкоджене майно, бо гаражі збудовані без дотримання вимог будівельних норм та правил пожежної безпеки.

 

Оскільки цей гаражний кооператив частково розташований в охоронній зоні високовольтних повітряних ліній, у 1993 році Чернівецьке обласне підприємство електричних мереж видало технічні умови.

А в останні роки кооператив активно розбудовувався, на території зведені приміщення для ремонту та обслуговування автомобілів, заввишки 6-8 метрів,  що не відповідає вимогам технічних умов. Виявили й чимало інших порушеннь.

 

 

Прикро, та ситуація, що склалася, не нова для Чернівців та області. Енергетики краю періодично виявляють самовільні забудови в охоронних зонах ЛЕП. Наприклад, подібні випадки не поодинокі у Путильському, Вижницькому, Глибоцькому районах, у місті Чернівці – на  Південно-Кільцевій вулиці.

 

Хоча у законодавстві чітко прописано, що усі будівельні, ремонтні, земляні, геологорозвідувальні, бурові, гірничі та інші роботи на земельних ділянках, розташованих у спеціальних зонах об’єктів енергетики, проводяться лише за погодженням із підприємствами, що експлуатують ці об’єкти (п.9 «Правил охорони електричних мереж»).

 

Охоронна зона електромереж – не формальність. Територію з особливим режимом використання земель і природокористування визначили уздовж ліній електропередач задля забезпечення нормальних умов експлуатації ЛЕП, запобігання випадків їх можливого пошкодження, а також щоб убезпечити людей від ураження електричним струмом. 

 

Згідно зі статтею 19 закону «Про електроенергетику» на об’єктах електроенергетики встановлений особливий режим допуску, а в охоронних зонах електромереж діють обмеження. Вони викладені у «Правилах охорони електричних мереж», ними керуються під час проектування, будівництва та експлуатації електричних мереж та під час провадження іншої діяльності поблизу електричних мереж.

 

 

Це треба знати

 

В охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв заборонено виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж, призвести до їх пошкодження або нещасних випадків. А саме:

 

  • Будувати житлові, громадські та дачні будинки;
  • Влаштовувати звалища;
  • Складати добрива, корми, торф, солому, дрова, інші матеріали;
  • Розпалювати вогнища;
  • Саджати дерева та багаторічні насадження тощо.

 

Якщо так збіглося (як у випадку із чернівецьким гаражним кооперативом), що приватна чи орендована територія припадає на охоронну зону ЛЕП, усі подальші дії у цій ділянці можна виконувати винятково за погодженням та письмової згоди з енергокомпанією, у віданні якої перебувають ці мережі.

 

Дотримання цих простих правил надважливе і для нормального функціонування електроенергетики краю і для життя та здоров’я людей.

 

 

 

Прес-служба АТ «Чернівціобленерго»