location_on

м. Чернівці

вул. Прутська, 23-А
phone_in_talk

Call - Центр:

(0372) 584 980
Знову переводимо стрілки годинника: а чи є економія?
25 жовтня 2018

Переведення стрілки годинника двічі на рік – у жовтні та у березні – припадає саме на той період, коли змінюються погодні умови й рівень споживання електроенергії змінюється залежно від температурного режиму. Восени рівень споживання електроенергії традиційно збільшується, а на весні – зменшується. Тому простежити реальний ефект від переходу на зимовий чи літній час окремо від сезонного впливу навряд чи можливо.

За даними буковинських енергетиків, внаслідок переведення годинника зекономити електроенергію можна було хіба що на освітленні приміщень. Разом з тим, у структурі споживання електроенергії побутове освітлення займає орієнтовно 5%. А частка споживачів, які вмикатимуть світло на годину раніше чи пізніше, в унісон переведення стрілки годинника, ще менша.

Чернівецькі енергетики зауважують, що основні витрати електроенергії припадають на промислове споживання, технологічні електрообладнання й електроопалення – це ті джерела енергоспоживання, які не залежать від переводу годинника. Відтак, якщо і може бути певна економія, то в таких мізерних обсягах, які ніяк не впливають на очікувану енергоощадність.

Нагадаємо, що переводити стрілки годинника двічі на рік вирішили у Великобританії ще у 1908 році. Англійці запровадили цю традицію з метою більш раціонального використання світлої пори доби. Адже прагматичні британці порахували, що зсув часу на одну годину зекономить кожній сім’ї кілька парафінових свічок.

Варто зазначити, що на початку XX століття лише розпочиналася електрифікація виробництва, державних установ, приміщень соціальної сфери. Електроустановки на той час виглядали орієнтовно так: невеличка місцева електростанція, від якої живилися акумуляторні батареї, що передавали струм до будинків, де світилися лише кілька лампочок. Очевидно, що сто років тому переведення годинникової стрілки задля економії електроенергії справді мало сенс.

Що ж на сьогодні?
З того часу обсяги споживання електроенергії зросли у сотні разів, а для освітлення люди масово використовують енергоощадні лампи. Тож перехід на зимовий та літній час тепер виглядає радше як традиція чи звичка, проте нині це аж ніяк не сприяє економії електроенергії.

 


Прес-служба АТ «Чернівціобленерго»