location_on

м. Чернівці

вул. Прутська, 23-А
phone_in_talk

Call - Центр:

(0372) 584 980
Зверніть увагу: електрична енергія може бути небезпечною!
9 жовтня 2018

Електрична енергія – універсальна і зручна для використання форма енергії, але вона може бути небезпечною для життя людини, якщо з нею неправильно й недбало поводитися. Без електроенергії неможливе культурне життя людини. Електрика – наш вірний помічник у праці та побуті. У навколишньому середовищі застосовується велика кількість електричних установок та електроприладів, поводження з якими потребує певних знань.

Щоб уникнути нещасних випадків від ураження електричним струмом, необхідно усвідомлювати серйозність загрози електричного струму і не відноситись до нього вельми легковажно, нехтуючи елементарними правилами безпечної поведінки поблизу енергооб’єктів.

Попередження дітей про небезпеку електроструму – це один зі способів запобігти трагедії. Саме тому, батькам та керівникам навчальних закладів потрібно постійно проводити роз’яснювальну роботу серед юного покоління.

Навчальним закладам потрібно розповідати дітям, як варто поводитись з електроустановками та електроприладами, чим небезпечний електрострум, як можна запобігти нещасним випадкам, як правильно діяти і як допомогти людині, яка потрапила під дію електричного струму.

АТ «Чернівціобленерго» попереджає, що зрив замків, проникнення в приміщення трансформаторних підстанцій для ігор і крадіжки кольорового металу може призвести до трагічних наслідків.

Треба пам’ятати, що смертельно небезпечно не тільки торкатися, але й наближатися до обірваних проводів та струмопровідних частин ближче ніж 8 метрів.

У зв'язку з цим для забезпечення збереження та надійності роботи електричних мереж, створення належних умов їх експлуатації, визначення порядку проектування, будівництва та експлуатації електричних мереж та виконання інших робіт поблизу електричних мереж, а також запобігання нещасним випадкам від впливу електричного струму Кабінетом Міністрів України затверджені Правила охорони електричних мереж (далі – Правила) затверджені постановою від 04 березня 1997 року №209, вищезазначеними Правилами чітко визначений перелік об'єктів, що підлягають охороні, а саме:

* трансформаторні підстанції;

* розподільчі пункти та пристрої;

* повітряні лінії електропередачі;

* підземні кабельні лінії електропередачі та споруди, які до них належать.

 

В охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільчих пунктів і пристроїв забороняється виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж, спричинити їх пошкодження або нещасні випадки, а саме:

* перебувати стороннім особам на території і в приміщеннях трансформаторних підстанцій, розподільчих пунктів та пристроїв, відчиняти двері та люки цих споруд, здійснювати самовільне перемикання електричних апаратів та здійснювати самовільне підключення до електричних мереж;

* будувати житлові, громадські та дачні будинки;

* влаштовувати будь-які звалища;

* складати добрива, корми, торф, солому, дрова, інші матеріали;

* влаштовувати спортивні майданчики для ігор, стадіони, ринки, зупинки

* громадського транспорту, розпалювати вогнища;

* розташовувати автозаправні станції або інші сховища паливно-мастильних матеріалів;

* накидати на струмопровідні частини об'єктів електричних мереж і наближати до них сторонні предмети, підніматися на опори повітряних ліній електропередачі,  електрообладнання трансформаторних підстанцій, розподільчих пунктів і пристроїв, демонтувати їх елементи;

* саджати дерева та інші багаторічні насадження, крім випадків – плантацій новорічних ялинок;

* влаштовувати спортивні майданчики для ігор, стадіони, ринки, зупинки громадського транспорту проводити будь-які заходи, пов'язані з великим скупченням людей, не зайнятих виконанням дозволених у встановленому порядку робіт;

* запускати спортивні моделі літальних апаратів, повітряних зміїв;

* виконувати роботи із застосуванням ударних механізмів, скидати вантажі масою понад 5 тонн, скидати й зливати їдкі речовини та ті, що спричиняють корозію.

 

 

Крім того, у межах охоронних зон повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв без письмової згоди енергопідприємства, у віданні якого перебувають ці мережі, а також без присутності його представника забороняється:

* будівництво, реконструкція, капітальний ремонт, знесення будівель і споруд;

здійснення усіх видів гірничих, вантажно-розвантажувальних, землечерпальних, підривних, меліоративних, вирубання дерев, розташування польових станів, загонів для худоби, установлення дротяного загородження, шпалер для виноградників та садів, а також поливання сільськогосподарських культур;

* проїзд в охоронних зонах повітряних ліній електропередачі машин та механізмів загальною висотою з вантажем або без нього від поверхні дороги понад 4,5 метра;

* виконання в охоронних зонах підземних кабельних ліній електропередачі земляних робіт на глибині понад 0,3 метра, а на орних землях – на глибині понад 0,45 метра, а також розрівнювання ґрунту;

* риболовля, збирання рослин, влаштування водопою.

 

Правилами передбачено, що охоронні зони електричних мереж встановлюються:

* уздовж повітряних ЛЕП – у вигляді земельних ділянок та повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидва боки лінії від крайніх проводів за умови невідхильного їх положення на відстань:

      2 метрів   –  для повітряних ліній напругою до 1 кВ;
      10 метрів –  до 20 кВ;
      15 метрів –  35 кВ;
      20 метрів –  110 кВ;

* за периметром трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв - на відстані 3 метрів від огорожі або споруди;

* уздовж підземних кабельних ЛЕП – у вигляді земельної ділянки, обмеженої вертикальними площинами, віддаленими по обидва боки лінії від крайніх кабелів на відстань 1 метра.

 

Правопорушення в галузі енергетики тягнуть за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальності.

Контроль за виконанням Правил здійснюється енергопідприємством, що постачає електроенергію.

У разі виявлення порушень Правил енергопостачальник має право припинити або обмежити електропостачання споживачів, які порушили Правила.

Відновлення електропостачання споживача здійснюється після усунення ним порушень та відшкодування енергопостачальнику заподіяних матеріальних втрат, а також вартості робіт з ввімкнення до електромережі згідно з укладеними договорами.

АТ «Чернівціобленерго» застерігає, що самовільне відновлення електропостачання, заміна запобіжників, перемикання в трансформаторних підстанціях і повітряних лініях може призвести до трагічних наслідків.

 

Про всі відомі Вам випадки порушення Правил, пошкодження ліній електропередачі або обладнання підстанцій, про злочинців, які скоїли розкрадання, просимо повідомляти працівникам місцевої влади, органам внутрішніх справ, а також енергопідприємству.

Телефонуйте:

(0372) 58-49-80 – Call-центр, у РЕМ за місцем проживання.

 

Прес-служба АТ «Чернівціобленерго»