location_on

м. Чернівці

вул. Прутська, 23-А
phone_in_talk

Call - Центр:

(0372) 584 980
Споживачам
Безпека життєдіяльності

Звернення – пам’ятка до керівників установ і організацій та населення області

Увага: НЕБЕЗПЕКА!

Електрична енергія - найуніверсальнійша і найзручніша для використання форма енергії, але вона стає небезпечною для життя людини, якщо з нею неправильно й недбало поводитися. Без електроенергії неможливе культурне життя людини. Електрика – наш вірний помічник у праці та побуті. В оточуючому нас середовищі застосовується велика кількість електричних установок та електроприладів поводження з якими потребує певних знань.

Щоб уникнути нещасних випадків від ураження електричним струмом, необхідно усвідомлювати серйозність загрози електричного струму і не відноситись до нього вельми легковажно, нехтуючи елементарними правилами безпечної поведінки поблизу енергооб’єктів.

Попередження дітей про небезпеку електроструму – це один із способів запобігти трагедії. Саме тому, батькам та керівникам навчальних закладів потрібно постійно проводити роз’яснювальну роботу серед підростаючого покоління.

Навчальним закладам потрібно розповідати дітям, як варто поводитись з електроустановками та електроприладами, чим небезпечний електрострум, як можна запобігти нещасних випадків, як правильно діяти і як допомогти людині, яка потрапила під дію електричного струму.

АТ «Чернівціобленерго» попереджає, що зрив замків, проникнення в приміщення трансформаторних підстанцій для ігор і крадіжки кольорового металу може призвести до трагічних наслідків.

Треба пам’ятати, що смертельно небезпечно є не тільки торкання, але й наближення до обірваних проводів та струмопровідних частин ближче ніж 8 метрів.


assignment_late

В зв'язку з цим для забезпечення збереження і надійності роботи електричних мереж, створення належних умов їх експлуатації, визначення порядку проектування, будівництва та експлуатації електричних мереж та виконання інших робіт поблизу електричних мереж, а також запобігання нещасним випадкам від впливу електричного струму Кабінетом Міністрів України затверджені Правила охорони електричних мереж (далі – Правила) затверджені постановою від 04 березня 1997 року №209, вищезазначеними Правилами чітко визначений перелік об'єктів, що підлягають охороні, а саме:

 • трансформаторні підстанції;
 • розподільчі пункти і пристрої;
 • повітряні лінії електропередачі;
 • підземні кабельні лінії електропередачі та споруди, які до них належать.

assignment_late

В охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільчих пунктів і пристроїв забороняється виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж, спричинити їх пошкодження або нещасні випадки, а саме:

 • перебувати стороннім особам на території і в приміщеннях трансформаторних підстанцій, розподільчих пунктів та пристроїв, відчиняти двері та люки цих споруд, здійснювати самовільне переключення електричних апаратів та здійснювати самовільне підключення до електричних мереж;
 • будувати житлові, громадські та дачні будинки;
 • влаштовувати будь-які звалища;
 • складати добрива, корми, торф, солому, дрова, інші матеріали;
 • влаштовувати спортивні майданчики для ігор, стадіони, ринки, зупинки громадського транспорту, розпалювати вогнища;
 • розташовувати автозаправні станції або інші сховища паливно-мастильних матеріалів;
 • накидати на струмопровідні частини об'єктів електричних мереж і наближати до них сторонні предмети, підніматися на опори повітряних ліній електропередачі, електрообладнання трансформаторних підстанцій, розподільчих пунктів і пристроїв, демонтувати їх елементи;
 • саджати дерева та інші багаторічні насадження, крім випадків- плантацій новорічних ялинок;
 • влаштовувати спортивні майданчики для ігор, стадіони, ринки зупинки громадського транспорту проводити будь-які заходи, пов'язані з великим скупченням людей, не зайнятих виконанням дозволених у встановленому порядку робіт;
 • запускати спортивні моделі літальних апаратів, повітряних зміїв;
 • виконувати роботи із застосуванням ударних механізмів, скидати вантажі масою понад 5 тонн, скидати і зливати їдкі речовини та ті, що спричиняють корозію.

assignment_late

Крім того, у межах охоронних зон повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв без письмової згоди енергопідприємства, у віданні якого перебувають ці мережі, а також без присутності його представника забороняється:

 • будівництво, реконструкція, капітальний ремонту, знесення будівель і споруд;
 • здійснення усіх видів гірничих, вантажно-розвантажувальних, землечерпальних, підривних, меліоративних, , вирубання дерев, розташування польових станів, загонів для худоби, установлення дротяного загородження, шпалер для виноградників та садів, а також поливання сільськогосподарських культур;
 • проїзд в охоронних зонах повітряних ліній електропередачі машин та механізмів загальною висотою з вантажем або без нього від поверхні дороги понад 4,5 метри;
 • виконання в охоронних зонах підземних кабельних ліній електропередачі земляних робіт на глибині понад 0,3 метри, а на орних землях –на глибині понад 0,45 метри, а також розрівнювання ґрунту;
 • риболовля, збирання рослин, влаштування водопою.

assignment_late

Правилами передбачено, що охоронні зони електричних мереж встановлюються:

 • уздовж повітряних ЛЕП - у вигляді земельних ділянок та повітряного простору, обмежених вертикальними площинами, що віддалені по обидві сторони лінії від крайніх проводів за умови невідхильного їх положення на відстань:

      2 метрів   - для повітряних ліній напругою до 1 кВ;
      10 метрів - до 20 кВ;
      15 метрів - 35 кВ;
      20 метрів - 110 кВ;

 • за периметром трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв - на відстані 3 метрів від огорожі або споруди;
 • уздовж підземних кабельних ЛЕП - у вигляді земельної ділянки, обмеженої вертикальними площинами, віддаленими по обидві сторони лінії від крайніх кабелів на відстань 1 метра.

Правопорушення в галузі енергетики тягнуть за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальності.

Контроль за виконанням Правил здійснюється енергопідприємством, що постачає електроенергію.

У разі виявлення порушень Правил енергопостачальник має право припинити або обмежити електропостачання споживачів, які порушили Правила.

Відновлення електропостачання споживача здійснюється після усунення ним порушень та відшкодування енергопостачальнику заподіяних матеріальних втрат, а також вартості робіт з ввімкнення до електромережі згідно з укладеними договорів.

ТОВ «Чернівецька обласна енергопостачальна компанія» застерігає, що самовільне відновлення електропостачання, заміна запобіжників, перемикання в трансформаторних підстанціях і повітряних лініях може призвести до трагічних наслідків.

Про всі відомі Вам випадки порушення Правил, пошкодження ліній електропередачі або обладнання підстанцій, про злочинців, які скоїли розкрадання, просимо повідомляти працівникам місцевої влади, органам внутрішніх справ, а також енергопідприємству.

АТ «Черніобленерго»

Попереджаємо ! Робота з електричними приладами вимагає постійної пильності

 1. Усунення всіх неполадок в електропроводці потрібно виконувати при відключеному електричному живленні. При цьому місце відключення слід відокремити від включення його сторонніми особами. Так, наприклад, якщо щиток обліку з відключаючими автоматами знаходиться на сходовому майданчику, то сусід помилково може включити напругу під час ремонтних робіт. Щоб уникнути цього, що відключають пристрої необхідно закрити і вивісити попереджувальний плакат («Не включати!», «Працюють люди!» і т. д.).
 2. Пристрій захисту від коротких замикань (автомати пробкові запобіжники) у квартирній електропроводці мають бути завжди в справному стані. Заміна запобіжників сурогатами «жучками» навіть на короткий час недопустима, оскільки може привести до спалаху проводки, до пожежі. У Росії до теперішнього часу застосовувалася система TN-C, в якій відкриті провідні частини електроустановки (корпуси, кожухи електроустаткування) сполучені із заземленою нейтраллю джерела суміщеним нульовим захисним і робочим провідником (PEN) «занулені». Ця система відносно проста і дешева.. Проте вона не забезпечує необхідний рівень електробезпеки.
 3. У системі TN-8, найбільш широко поширеною в Европе, всі відкриті провідні частини електроустановки будівлі сполучені окремим нульовим захисним провідником (РЕ) безпосередньо із заземленою нейтраллю джерела.
 4. У системі TN-C-S у ввідному пристрої конкретної електроустановки суміщений нульовий захисний і робочий провідник (PEN) роздільний на нульовий захисний (РЕ) і робочий нульовий (N) провідники. При цьому в даній електроустановці нульовий захисний провідник (РЕ) сполучений зі всіма струмопровідними відкритими частинами і може бути багато разів заземлений, тоді як робочий нульовий провідник (N) не повинен мати з'єднання із землею. Найбільш перспективною для нашої країни є система TN-C-8, що дозволяє забезпечити високий рівень електробезпеки в електроустановках без їх корінної реконструкції.
 5. У системах заземлення TN-C і TN-C-S електробезпека споживача забезпечується не власне системами, а можливістю застосування в них пристроїв захисного відключення (УЗО) - найсучаснішого і ефективнішого електрозахисного засобу.
 6. Ізоляція електропроводки, електроприладів, запобіжних щитків, електронастановних пристроїв, шнурів до електроприладів, радио- і відеоапаратурі має бути справною. Її стан необхідно періодично перевіряти і своєчасно ремонтувати.
 7. Не допускається: підвішувати електропроводку на цвяхах, металевих і дерев'яних предметах; перекручувати дроти; закладати дроти і шнури за батареї опалювання, водопровідні і газові труби; вішати на електропроводку які-небудь предмети; витягати вилку з розетки за шнур.
 8. Забивання в стінку цвяхів, дюбелів, милиць, пробивка отворів і борозен в квартирах з прихованою проводкою під штукатуркою повинні проводитися тільки після визначення траси електропроводки спеціальними приладами.
 9. Очищення ламп і освітлювальної арматури від забруднення і пилу повинне здійснюватися при вимкненому вимикачі сухою ганчіркою, стоячи на струмонепровідній підставці.
 10. Ремонт електроприладів і апаратури, електронастановних пристроїв слід проводити, відключивши їх від електромережі, а ремонт електропроводки - вивернувши пробки або відключивши автомат.
 11. При користуванні світильниками (особливо переносними), приладами, переносним інструментом не можна одночасно торкатися батарей опалювання, водопровідних труб і інших заземлених конструкцій.
 12. У ванних кімнатах, туалетах і інших сирих приміщеннях не допускається встановлювати вимикачі, розетки, користуватися включеними в мережу електронагрівальними приладами, переносними світильниками, пральними машинами, що не мають спеціального захисту, а також використовувати стаціонарні світильники без запобіжної арматури.
 13. Небезпека ураження електрострумом може виникнути при користуванні електроприладами з порушеною ізоляцією, електроплитками з відкритою спіраллю, саморобними печами; електронагрівачами.
 14. Перш ніж використовувати новий прилад, ви повинні ретельно вивчити прикладену до нього інструкцію.
 15. Забороняється користуватися приладом, при включенні яке в корпусі приладу видно іскріння.
 16. Не можна включати в електромережу одночасно велике кількість приладів з великою витратою струму. Якщо при включенні декількох приладів нагріваються розетки або відбувається часте виключення запобіжників, слід негайно від'єднати частину приладів.
 17. Забороняється торкатися руками оголених кінців проводки, ремонтувати вимикачі, що знаходяться під напругою, розетки і патрони, електроприлади. Перед початком ремонтних робіт мережу необхідно знеструмити.
 18. Якщо по інструкції прилад повинен обладнатися заземленням, забороняється його використання без заземлення.
 19. Знаходячись у воді або стоячи босоніж на мокрій підлозі, не можна торкатися ламп, вимикачів-перемикачів, елементів проводки голіруч.
 20. Не торкайтеся водопровідних кранів або каналізаційних пристроїв, а також металевих предметів, якщо у вас в руках електроприлад, включений в мережу.
 21. Не торкайтеся вологими руками до включених в електричну мережу приладів, вимикачів, розеток, цоколів електролампочок.
 22. Не залишайте без нагляду включені в мережу електричні прилади (особливо електропраска, електроплитку і обігрівач).
 23. Оберігайте електричні прилади від попадання в них вологи.
 24. Електричні кабелі і шнури бережіть від перегинів і зволоження.
 25. Подовжувачі і сполучні дроти не прибивайте до стіни або підлоги, не ховайте під килим і не зв'язуйте.
 26. Не ставте електричні нагрівачі на відстань ближче 0,5 м від легкозаймистих матеріалів.
 27. Забороняється фарбувати і білити електропроводку, підвішувати на ній які-небудь предмети.
 28. Не можна витирати мокрою ганчіркою електролампи, що горять, торкатися під час роботи з електроприладами до заземлених предметів (кранам, трубам, батареям, ваннам).
 29. Не висмикуйте штепсельну вилку з розетки за дріт.
 30. Забороняється встановлювати штепсельні розетки в сирих приміщеннях.
 31. Категорично забороняється заливати водою і обривати руками дроти, що зажевріли, це може привести до поразки електричним струмом. При загорянні проводів необхідно негайно вивернути пробки, відключити електричний струм, вогонь гасити землею, піском, перегородити до нього доступ повітря.
 32. Якщо всі прилади в квартирі відключені, освітлення вимкнене, справні запобіжники, а лічильник продовжує реєструвати проходження струму, значить, в мережі порушена ізоляція. Необхідно терміново викликати майстра-електрика.
 33. У ванній кімнаті електричні прилади підключаються до мережі тільки за допомогою розетки і вилки із захисним контактом.
 34. Штепсельні розетки і електричні прилади в кухнях, ванних кімнатах і душових необхідно оснащувати трьома проводами, що підводять.
 35. У ванних кімнатах і душових штепсельні розетки слід розміщувати на відстані не менше 600 мм від ванни або душу.